Fototeo: fotograf na każdą okazję. Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska

  • O mnie
    • FAQ (najczęstsze pytania)
  • Galerie
  • Wybrane zlecenia
  • Blog
    • Wszystkie wpisy
    • Bielsko-Biała i Śląsk
    • Porady
    • Podróże
  • Fotografia ślubna
  • Oferta
  • Kontakt
  • English
Menu
  • O mnie
    • FAQ (najczęstsze pytania)
  • Galerie
  • Wybrane zlecenia
  • Blog
    • Wszystkie wpisy
    • Bielsko-Biała i Śląsk
    • Porady
    • Podróże
  • Fotografia ślubna
  • Oferta
  • Kontakt
  • English

Fotografia wnętrz i architektury- dlaczego i kiedy warto wynająć fotografa.

/

29 maja 2014

/ Piotr Bieniecki

Neue National Galerie, Berlin

Czy lepiej samemu zrobić zdjęcia domu, mieszkania, lokalu do sprzedaży lub wynajmu? Czy też lepiej wynająć zawodowego fotografa? Poradnik i argumenty za i przeciw.

Temat zrodził się przy okazji realizacji jednego ze zleceń dla firmy sprzedającej nieruchomości. Najczęściej wykonują one zdjęcia we własnym zakresie. Jednak to co widać w katalogach, na ogłoszeniach lub portalach- nierzadko daleko ma do estetyki. W przypadku nieruchomości osób prywatnych bywa o wiele gorzej. Wynajmując apartamenty lub pokoje podczas wyjazdów zagranicznych zwracam uwagę na wygląd pomieszczeń i to właśnie fotografie są języczkiem u wagi decydującym o kontakcie. W swoim wywodzie nie będę całkowicie obiektywny, jednak będę się posiłkował opiniami wynikłymi z rozmów z klientami, gdyż nie bez powodu nawiązali ze mną współpracę. Garść rad przyda się również tym, którzy samodzielnie zechcą wykonać zdjęcia.

Poradnik: Jak zrobić i przygotować fotografie budynków i mieszkań?

1. Sprzęt fotograficzny: aparat, obiektyw, statyw.

Fotografować można niemal wszystkim, nawet telefonem komórkowym. Jednak efekt będzie diametralnie różny. Podstawą jest szerokokątny obiektyw, którego niestety nie posiada większość aparatów kompaktowych. W przypadku zdjęć dużych budynków z zewnątrz lub ciasnych wnętrz-posiadanie aparatu z wymienną optyką będzie koniecznością. Aparat w telefonie lub prosty kompakt używają niewielkiej matrycy i małego obiektywu, które dają zauważalnie gorszą jakość obrazu i gorszą plastykę obrazu.

Nowe zadaszenia na dziedzincu Zamku Sulkowskich w Bielsku-Bialej

Optymalny będzie zakres ogniskowych obiektywu to od 10 do 30 mm (w zależności od wielkości pomieszczenia/budynku). W skrajnych przypadkach można użyć „rybiego oka” jednak zniekształcenia dadzą obrazowi nieco nierealistyczny charakter. Dlatego właśnie popularne ostatnio wśród klientów rybie oko może co najwyżej urozmaicić zestaw zdjęć.

Fotograf architektura Bielsko Cieszyn Zywiec

Nieco węższy zakres (w uproszczeniu: większy zoom) przyda się przy fotografowaniu szczegółów i detalach.

Statyw to narzędzie, które jest moim skromnym zdaniem niezbędne we wnętrzach. W ciemnych pomieszczeniach umożliwi wydłużenie czasu naświetlania. W każdych warunkach razem z montowaną na aparacie poziomicą ułatwi ustawienie aparatu tak, aby uniknąć zniekształceń (o czym niżej).

2. Światło zastane lub sztuczne

Najlepiej użyć światła naturalnego. Optymalnymi warunkami jest jasny, słoneczny dzień z niewielką ilością chmur, które będą zmiękczać słoneczne światło i likwidować zbyt kontrastowe cienie. Zdjęcia z zewnątrz, z niebieskim niebem lepiej wyglądają niż stalowe niebo nie budzące optymizmu.

Zamkniete osiedle Wapienica Bielsko

W przypadku wnętrz- ilość światła najlepiej kontrolować poprzez skracania i wydłużanie czasu naświetlenia. Statyw daje nam ten komfort.

W przypadku pomieszczeń o dużej rozpiętości pomiędzy cieniami, a światłami- być może trzeba będzie wykorzystać światło sztuczne: błyskowe lub stałe. Uważam to jednak za ostateczność. Efekt ma być jak najbardziej naturalny. Ważne, aby korzystając z flesza uniknąć nierównomiernego odbijania się światła. Używanie flesza wbudowanego całkowicie odpada.

3. Przygotowanie pomieszczenia przed sesją.

Usuń wszelkie niepotrzebne przedmioty. Zdjęcie ma posiadać jak najmniej rozpraszających elementów. Być może konieczne będzie przesunięcie drobniejszych mebli i przedmiotów, aby kompozycja fotografii była harmonijna.

Fotograf architektura Bielsko Cieszyn Zywiec

Zwróć uwagę na kurz, brud i tłuste plamy na meblach i powierzchniach- światło może je podkreślić i wyeksponować. Sprzątanie i odkurzanie jest więc obowiązkowe. Usuń przedmioty osobiste z łazienki. Możesz też skorzystać z usług specjalistów od home stagingu, którzy przygotują nieruchomość do sprzedaży, prezentacji i sesji.

4. Ustawienie i wykorzystanie detali

Jeżeli w którymś miejscu wyziera pustka- warto ją czymś uatrakcyjnić. Na pustym stole można położyć wazon, na gołej ścianie powiesić estetyczny obraz, na oknie postawić kwiatki. Takie dodatkowe elementy wyróżnią zdjęcia i uczynią wnętrze bardziej przytulnym. Samo skupienie się na szczegółach wykończenia świetnie urozmaici i ubarwi zestaw zdjęć.

Fotograf architektura Bielsko Cieszyn Zywiec

5. Perspektywa

Należy unikać sytuacji, gdy linie zbiegają się w dół lub do góry (chyba, że jest to świadomy efekt). W tym celu płaszczyzna matrycy w aparacie oraz obiektywu powinna być równoległa do płaszczyzny pomieszczenia lub budynku (tu pracę ułatwia statyw). Optymalne jest fotografowanie z wysokości około połowy wysokości pomieszczenia. Robienie zdjęć od góry lub od dołu rzadko jest dobrym pomysłem.

Choć fotografowanie z kąta pomieszczenia od góry ułatwia pokazanie większej części pomieszczenia (jeżeli nie posiadamy szerokokątnego obiektywu), to powstają wtedy jednak duże zniekształcenia. W przypadku wysokich budynków warto cofnąć się do tyłu, w przypadku bardzo wysokich nie ma często możliwości odsunięcia się na odpowiednią odległość, aby na fotografii budynek nie sprawiał wrażenie „walącego się”.

Ritz Carlton, Berlin

Wtedy albo akceptujemy zniekształcenia perspektywy, albo korzystamy z obiektywu tilt-shift, który ze względu na bardzo wysoką cenę jest jednak w posiadaniu bardzo niewielu fotografów. Pozostali mogą „poprostować” budynek lub wnętrze w programie graficznym. Z różnym skutkiem.

Fotografowanie budynków Bielsko-Biała, Cieszyn

6. Fotografowanie małych pomieszczeń

Fotografia budynków hotelowychFotografowanie niedużych pomieszczeń czy łazienki sprawie największy problem. Najlepiej fotografować za pomocą szerokokątnego obiektywu. Co jednak jeśli nawet on nie jest w stanie ogarnąć całości? Spróbujmy wykonać zdjęcie spoza pomieszczenia przez otwarte drzwi. Jeśli to nadal nie pomoże- poeksperymentujmy z perspektywą. Skupmy się na elementach pokazując na ich tle część całości, da to efekt przestrzeni. Dobrze skomponowane i skadrowane zdjęcie nie będzie razić i sprawiać wrażenia, że obraz pomieszczenia jest nienaturalnie poprzycinany.

7. Otoczenie nieruchomości

Profesjonalne zdjecia dla agencji nieruchomosci

Standard nieruchomości to nie tylko same wnętrza. Na fotografiach warto pokazać również elementy, które wpływają na poziom życia i samopoczucie mieszkańców. Podczas sesji fotograf nieruchomości powinien poświęcić trochę czasu ogrodowi, klatce schodowej, wejściu do budynku, placowi zabaw, widokowi z balkonu, nowoczesnemu korytarzowi.

8. Obróbka graficzna

„Goły” materiał fotograficzny to jedno, drugie to obróbka w programie graficznym. Dobrze zrobionego zdjęcia nie trzeba mocno obrabiać. Zmiana kontrastu, jasności, nasilenie kolorów czy przekadrowanie- to najczęstsze zabiegi. W większości programów graficznych można też sprawić, aby cienie były nieco jaśniejsze, a jasne punkty nieco przyciemnione.

Fotografia wnętrz Bielsko, Katowice

Już podczas robienia zdjęć trzeba zadbać o to, czy wykonujemy je tradycyjnie czy technice HDR. W tym drugim przypadku wykonujemy trzy lub więcej zdjęć o różnych ustawieniach ekspozycji i wszystkie łączymy w jeden obraz. Nie tracimy wtedy szczegółów w cieniach i światłach.

Fotograf architektura Bielsko Cieszyn Zywiec

Samodzielne fotografowanie czy usługi profesjonalisty?

Dobre zdjęcie pomoże znaleźć klienta, przykuje uwagę i da przewagę nad ofertami konkurencyjnymi. No właśnie- dobre zdjęcie. O zdjęciach kiepskich nie ma co się wypowiadać.

Dlaczego część potencjalnych klientów korzysta z moich usług, a nie fotografuje samemu? Pierwszy choć nie najważniejszy czynnik, który wpada do głowy, to koszt sprzętu. Absolutna podstawa to lustrzanka cyfrowa,  odpowiedni obiektyw (lub kilka), statyw, drobniejsze akcesoria, program graficzny, źródła światła. W zestawie wersji minimum sam sprzęt to równowartość kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu sesji.

Posiadając narzędzia musimy wiedzieć jak ich użyć, a przed użyciem spędzić sporo czasu na naukę jego obsługi. Króciutki poradnik zamieściłem powyżej, jednak każdy z punktów można rozbić na kilkanaście innych oraz dopisać wiele dodatkowych. Samo ustalenie odpowiednich środków i technik może osobie początkującej sprawić problem. W trakcie pracy pojawiają się czynniki, na które nie byliśmy przygotowani.  Tutaj pomoże tylko doświadczenie zdobywane nawet długi okres czasu przy wykonywaniu tysięcy zdjęć w różnych warunkach lub duża doza szczęścia. Przyda się również talent. Niektórzy rodzą się z wielką jego ilością, inni ciężko pracują nad wzrostem umiejętności, są też tacy, którzy nie mają zmysłu i wyczucia, które sprawia, że wykonane przez nich zdjęcie się podoba. Wynajmując profesjonalistę znacznie zwiększamy szansę że efekt będzie co najmniej zadowalający. Zwiększa, ale nie gwarantuje powodzenia- portfolio będzie najlepszym wyznacznikiem umiejętności.

Jeżeli brakuje nam czasu– fotograf może wykonać zdjęcia samemu i samemu dojechać na miejsce sesji. Najlepiej jednak na bieżąco podczas niej mieć kontakt z fotografem- aby przekazywać mu informację zwrotną czy o dany efekt nam chodziło. Z drugiej strony to fotograf może wybić nam z głowy nie najlepszy pomysł.  Wynajmując go odpada nam też konieczność marnowania kilku godzin czasu na obróbkę powstałego materiału i przygotowywanie go do publikacji.

Update: Tutaj można przeczytać studium przypadku, jak dzięki moim zdjęciom w ciągu dwóch tygodni znalazł się kupiec, który tylko na podstawie zdjęć podjął decyzję

W świetle powyższego odpowiedź jest jasna:

Jeżeli mamy dużo czasu, interesujemy się fotografią, a ze sprzętu będziemy korzystać często (niekoniecznie tylko do zdjęć architektury) lepiej zainwestować pieniądze w jego zakup, nauczyć się podstaw, przeczytać książkę lub dwie i samodzielnie wykonywać zdjęcia. Na dłuższą metę przyniesie nam to o wiele więcej satysfakcji.

Jeżeli nie mamy kilku tysięcy złotych na inwestycję, a zdjęcia wykonujemy okazjonalnie lub co jakiś czas, zależy nam na czasie lub też sytuacja życiowa i zawodowa nie pozwala nam poświęcić kilkuset godzin na poznanie sprzętu i naukę- lepiej wynająć fotografa. Zadowalające zdjęcia otrzymamy w ciągu najwyżej kilku dni, a inwestycja w jego usługi będzie mniej kosztowna

 

Fotografia architektury, budynków i wnętrz na terenie Śląska, Bielska-Białej, Cieszyna, Żywca, Czechowic-Dziedzic, Katowic.

Zamek Sułkowskich, Bielsko-Biała

Mam nadzieję, że artykuł pomoże podjąć odpowiednią decyzję. W przypadku zdecydowanie się na usługi fotografa- zapraszam do rozpatrzenia mojej oferty. Na terenie Małopolski i Śląska, a w szczególności miast Bielska-Białej, Cieszyna, Żywca, Skoczowa i Czechowic-Dziedzic, Katowic wykonuję zdjęcia mieszkań, domów, budynków użyteczności publicznej, hoteli, sklepów, klubów, kawiarni, obiektów przemysłowych i komercyjnych. W przypadku większych zleceń obejmujących duże obiekty- fotografuję na terenie całej Polski.

Możliwe również zamówienie zdjęć lotniczych, panoram 360 stopni i wirtualnych spacerów.

Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150. W zapytaniu proszę zawrzeć informację o lokalizacji obiektu, jego typie, wielkości i ilości pomieszczeń. W ciągu kilku godzin odeślę wstępną wycenę.

Wykonywanie fotografii na booking.com i airbnb.pl.

P.S. W przypadku zainteresowania tematem- będę tekst uzupełniał.

Autor: Piotr Bieniecki

Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150

  • E-mail
  • |
  • Facebook

Share this:

  • Share
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Pinterest

Like this:

Like Loading...

Related

Bielsko-Biała i Śląsk, Porady / architektura, budynek, fotografia architektury, fotografia wnętrz, mieszkanie, poradnik, poradnik fotograficzny, zdjęcia budynków / Comment

Post navigation

Older Newer

You must log in to post a comment.

Kategorie wpisów bloga

  • Bez kategorii
  • Bielsko-Biała i Śląsk
  • Fotografia ślubna
  • Podróże
  • Porady
  • Sprawy organizacyjne
  • Wieści ze świata fotografii
  • Zdjęcia

Fototeo Piotr Bieniecki

Fototeo Piotr Bieniecki

Ostatnie wpisy

  • Fotografia Kęt z drona cz.1
  • Fotografia Bielska-Białej. Część 6: Dworzec kolejowy
  • Fotografia Bielska-Białej. Część 5: Bielsko-Biała zimą
  • Fotografia Bielska-Białej. Część 4: z lotu ptaka
  • Fotografia Bielska-Białej. Część 3: zdjęcia z drona

Archiwa

  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • wrzesień 2020
  • lipiec 2020
  • kwiecień 2020
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • luty 2019
  • sierpień 2018
  • maj 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • listopad 2017
  • czerwiec 2017
  • maj 2017
  • kwiecień 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • wrzesień 2016
  • sierpień 2016
  • lipiec 2016
  • kwiecień 2016
  • marzec 2016
  • luty 2016
  • grudzień 2015
  • czerwiec 2015
  • maj 2015
  • kwiecień 2015
  • marzec 2015
  • luty 2015
  • grudzień 2014
  • listopad 2014
  • październik 2014
  • wrzesień 2014
  • sierpień 2014
  • maj 2014
  • kwiecień 2014
  • marzec 2014
  • luty 2014
  • styczeń 2014
  • grudzień 2013
  • listopad 2013
  • październik 2013
  • wrzesień 2013
  • sierpień 2013
  • lipiec 2013
  • czerwiec 2013

Tagi

architektura biegi Bielsko-Biała Cieszyn Dolny Śląsk Event Fotografia fotografia architektury fotografia eventowa fotografia koncertowa fotografia lotnicza fotografia sportowa fotografia wnętrz fotografia Wrocław fotografia zwierząt Fotografia ślubna Fotoreportaż historia Katowice koncert Koncerty Krajobrazy Kraków Kultura Małopolska militaria pies piłka nożna Podbeskidzie podróże poradnik porady Portret Pszczyna Sport turystyka Ustroń wesele Wisła Wrocław zamek zwierzęta Śląsk ślub Żywiec

biuro@fototeo.pl ,  tel: +48 509 238 150    Warunki korzystania ze zdjęć All rights reserved

Ta strona używa ciasteczek. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki internetowej. Aby wyłączyć ten komunikat, naciśnij przycisk: Zgadzam się

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.

    %d bloggers like this: