Fotografie z Nocy Muzeów w Oświęcimiu
Interesującą propozycję na Noc Muzeów przygotowało miasto Oświęcim. Spośród wielu ciekawych propozycji w napięty harmonogram w ten dzień zwiedziłem Zamek i Synagogę w Oświęcimiu. W obu obiektach funkcjonują nowoczesne muzea w ciekawy sposób ilustrujące tutejszą historię.
Niestety nie byłem w stanie zwiedzić wszystkich atrakcji Nocy Muzeów. Być może nadrobię to za rok. Oto garść fotografii.
Już przed oświęcimskim Zamkiem zwiedzających witali rekonstruktorzy historyczni, którzy byli nie lada atrakcją dla dzieci. Grali również rolę w grze miejskiej „Oświęcim – jedno miasto, wiele historii”,
W drodze na wieżę zamkową rekonstruktorzy odgrywali sceny codziennego średniowiecznego życia.
Wnętrze wieży wieży zamkowej w Oświęcimiu.
Duże zainteresowanie budził lokator jednego z okienek strzelniczych
Oprócz stałych ekspozycji w muzem na Zamku w Oświęcimiu oglądnąć można ekspozycje tymczasowe. Na fotografiach powyżej kilka z eksponatów z wystawy poświęconej bursztynom.
Jedna z sal ekspozycyjnych zawiera zbiory dotyczące dawnej historii miasta, w tym eksponaty średniowieczne.
Druga połowa stałej ekspozycji opisuje bliższe nam czasu zaborów, czasów przedwojennych oraz dwudziestolecia międzywojennego. Duża część poświęcona jest zakładom przemysłowym Oświęcimia.
Na pl. ks. Jana Skarbka przed Synagogą Chewra Lomdej Misznajot znajduje się stała prezentacja „Oświęcimskie Historie”. W formie komiksów, w języku polskim i angielskim, przedstawione jest siedem historii z dziejów miasta.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie synagogi z przewodnikiem. Wycieczka rozpoczęła się przed Muzeum Żydowskim, po czym uczestnicy Nocy Muzeów dali się do środka.
Przed II Wojną Światową Żydzi stanowili 60% mieszkańców miasta. Dzisiaj w mieście nie mieszka już żaden. Synagoga jest częścią Muzeum, jednak pod względem religijnym służy przede wszystkim gościom i turystom przyjeżdżającym do Oświęcimia.
Wyczerpujący wykład na temat żydowskich obrządków religijnych zgromadził dziesiątki osób. Zgromadzeni mogli zapoznać się zarówno ze zwyczajami obowiązującymi w synagodze, ale część pytań publiczności dotyczyła także podobieństw i różnic między żydowskimi i chrześcijańskimi obyczajami religijnymi.
Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. Torę
Osobną częścią Muzeum Żydowskiego jest wystawa fotografii wzbogaconych o opisy i audiodekskrypcję losów uwiecznionych byłych mieszkańców miasta.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150