Wrocław: fotografia miasta. Część 1: rynek i okolice
Fotografie Wrocławia. Wrocław jest jednym z najbardziej fotogenicznych miast Polski. Z każdą wizytą jestem nim zachwycony. Ostatnimi czasy, jako profesjonalny fotograf, bywam w nim regularnie pracując przy wydarzeniach odbywających się w mieście lub fotografując jego mieszkańców. Jednak przy okazji pracy brak mi czasu na długie spacery, polowanie na odpowiednią porę i światło. Staram się to jednak nadrabiać jeżdżąc raz na jakiś czas do Wrocławia specjalnie po jego zdjęcia. Na początek wrocławski Rynek i okolice.

Późnogotycki Ratusz robi wrażenie. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, ale był rozbudowywany do XVI. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Szczegóły na wikipedii.


W innych miastach pręgierz jest zazwyczaj prosty i nie pozostawiający wątpliwości co do jego historycznego zastosowania. Wrocławski przypomina zdobioną kolumnę. Znajdujący się przed ratuszem pręgierz jest kopią powstałą w latach 80. XX wieku. Więcej informacji.

W jednej z zabytkowych kamienic znajduje się Hard Rock Cafe. Oprócz lokalu mieści się w niej mini-muzeum muzyki rockowej.

Piwnica Świdnicka to jednak z najstarszych piwiarni w Polsce. Funkcjonowała od 1273 roku, końcem roku 2017 została zamknięta.

Pierwotnie rzeźba misia tryskała pitną wodą. Pod koniec II wojny światowej oryginalna rzeźba zaginęła. Rekonstrukcja powróciła na swoje miejsce dopiero w latach 90. XX wieku.

Pierwotnie pomnik Aleksandra Fredry stał we Lwowie. Po II wojnie światowej na jego miejscy stanął pomnik Adama Mickiewicza, a Fredro „przywędrował” do Wrocławia za repatriantami z kresów wschodnich.











Na powyższej fotografii znajdują się dwa małe domki niegdysiejszych „opiekunów ołtarza” połączone pierzeją. Charakterystyczne budowle określane są jako Jaś i Małgosia.







We wschodniej części rynku znajduje się najstarszy działający we Wrocławiu sklep: dom handlowy Feniks. Otwarty został w 1904 rokui był wtedy jednym największych obiektów handlowych w Europie. Więcej informacji: Wikipedia


Po środku rynku znajduje się blok kamienic śródrynkowych. Obok Ratusza już od średniowiecza znajdowały się kramy, hale i budynki handlowe zastępowane coraz okazalszymi budowlami. Po zniesieniu przywilejów handlowych w XIX wieku zastąpiły je kamienice. Pomiędzy nimi znajdują się cztery uliczki.

Wykorzystanie zdjęć do celów prywatnych, niekomercyjnych i niezarobkowych, NIE związanych z reklamowaniem własnej działalności gospodarczej lub usług jest dozwolone pod warunkiem podpisu w formie: „fotograf: Piotr Bieniecki / www.fotototeo.pl ” z działającym linkiem tam, gdzie to możliwe.
W przypadku chęci nabycia licencji na wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych i innych niż prywatne, zapraszam do wyboru spośród większej ich ilość pod adres: www.agencja.fototeo.pl W przypadku braku interesującego zdjęcia, możliwe jest poszukanie go w archiwum, zapraszam do kontaktu w takiej sytuacji.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 5: pomniki, rzeźby i krasnaleFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 3: Zoo, ogród botaniczny, Panorama, Muzeym, Hala Sulecia, FontannaFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska