Wrocław: fotografia miasta. Część 2. Centrum i nieco dalsze okolice.
Fotografie Wrocławia, jednego z najbardziej fotogenicznych miast Polski. Jako profesjonalny fotograf, bywam w nim pracując przy eventach odbywających się w mieście lub fotografując jego mieszkańców i lokale. Czasami znajduję czas, żeby pospacerować i fotografować samo miasto. Poprzedni wpis zawierał zdjęcia Rynku. W tym wpisie znajdują się zdjęcia innych obiektów i miejsc w centrum Wrocławia, a także kilka bardziej oddalonych.



Fosa miejska to pozostałość dawnych umocnień obronnych, które okalały wschodnią, zachodnią i południową część Wrocławia, a na północy łączyły się z Odrą. Na powyższych fotografiach część południowo-zachodnia. Umocnienia były przez wieki sukcesywnie likwidowane i przecinały je ulice. Pozostały fragmenty wzdłuż których znajdują się liczne promenady i tereny zielone. Więcej informacji .

Przy ulicy Podwale znajduje się charakterystyczny neogotycki budynek z dwoma wieżami przypominający zamek. Mieścił się tu sąd połączony z więzieniem. Aktualnie mieści się tutaj siedziba Prokuratury Okręgowej.


Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu znajduje się na placu Wolności. Otwarte w 2015 roku, zawiera kompleks sal koncertowych. W jego siedzibie działa kilkanaście zespołów wokalnych i instrumentalnych, odbywa się też wiele imprez i festiwali o zasięgu międzynarodowym. Więcej informacji. Przed Forum znajduje się rzeźba głowy Orfeusza.


Wrocław


Plac wolności był niegdyś wojskowym placem ćwiczeń, po wyburzeniu murów miejskich podczas wojen napoleońskich utworzono na ich miejscu promenadę. Plac był wykorzystywany do organizowania imprez wojskowych i masowych. W latach 90-tych XX wieku funkcjonowało tutaj targowisko, a później przez krótki okres skate-park. Aktualnie pod placem znajduje się parking podziemny, a obok niego powstało Narodowe Forum Muzyki. Więcej informacji o placu na Wikipedii








Dworzec Główny we Wrocławiu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta. Jeden z nielicznych w Polsce posiadających halę peronową. Od lat 40-tych XIX wieku był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Fotograficznie bardzo wdzięczny. Więcej informacji na temat historii.


Wrocław Świebodzki to najstarszy zachowany we Wrocławiu dworzec kolejowy wybudowany w stylu późnoklasycystycznym. Aktualnie jest wyłączony z eksploatacji, a w środku mieści się „Kolejkowo”, największa makieta kolejowa w Polsce. W razie zainteresowania mogę jej poświęcić osobny wpis na blogu.




Na Uniwersytecie Wrocławskim studiuje ponad 26 tys. studentów. To dzięki nim i jego działalności Wrocław jest jednym z najbardziej aktywnych i witalnych miast. Uniwersytet powstał w 1702 roku jako Leopoldina, od 1945 działalność kontynuuje jako Uniwersytet Wrocławski. Na zdjęciach znajduje się barokowy gmach główny Uniwersytetu (budowę rozpoczęto w 1728 roku) i plac za nim. Nad gmachem, znajdującym się na południowym brzegu Odry, góruje Wieża Matematyczna. Od strony mostu przez Bramę Cesarską można przejść na Plac Uniwersytecki, gdzie mieszczą się między innymi Fontanna Szermierz, zieleniec, kościół oraz budynek Wydziału Prawa.


Nowy Targ to jeden z historycznych placów targowych Wrocławia, przy którym znajduje się budynek Urzędu Miejskiego. Od 2013 pod placem znajduje się podziemny parking, a na placu znajdują się „leżaki” na których w cieplejsze dni wypoczywają wrocławianie, turyści oraz bezdomni.

Kościół Marii Magdaleny znajduje się tuż obok Rynku. Kościół jest częstym celem odwiedzin turystów, gdyż pomiędzy jego wieżami znajduje się Kładka Pokutnic (lub Mostek Czarownic). Jest to punkt widokowy, z którego widać część Rynku i Wrocławia z lotu ptaka. Zdjęcia stamtąd znajdą się w osobnym wpisie na blogu.

Ruszając na południowy wschód od centrum dojedziemy do ZOO i Hali Stulecia (będzie o tym osobny wpis). Z dużym prawdopodobieństwem natkniemy się na węzeł komunikacyjny z górującym nad nim efektowym i fotogenicznym biurowcem Green Day (lub Credit Suisse)

Politechnika Wrocławska znajdująca się północy od Odry, to nie tylko historyczne budowle, ale też nowoczesna architektura.

Jedną z atrakcji Wrocławia jest Polinka, kolejka linkowa kursująca nad Odrą i łącząca kampus główny Politechniki Wrocławskiej z kompleksem badawczym „Geocentrum”. Powstała w 2013r. W zamyśle ma służyć głównie studentom i pracownikom Politechniki, ale przyciąga też wielu turystów.
Wykorzystanie zdjęć do celów prywatnych, niekomercyjnych i niezarobkowych, NIE związanych z reklamowaniem własnej działalności gospodarczej lub usług jest dozwolone pod warunkiem podpisu w formie: „fotograf: Piotr Bieniecki / www.fotototeo.pl ” z działającym linkiem tam, gdzie to możliwe.
W przypadku chęci nabycia licencji na wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych i innych niż prywatne, zapraszam do wyboru spośród większej ich ilość pod adres: www.agencja.fototeo.pl W przypadku braku interesującego zdjęcia, możliwe jest poszukanie go w archiwum, zapraszam do kontaktu w takiej sytuacji.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 5: pomniki, rzeźby i krasnaleFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 3: Zoo, ogród botaniczny, Panorama, Muzeym, Hala Sulecia, FontannaFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska