Wrocław: fotografia miasta. Część 3: ZOO, ogród botaniczny, Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, Hala Stulecia, Fontanna Multimedialna.
Fotografie Wrocławia, jednego z najbardziej fotogenicznych miast Polski. Jako profesjonalny fotograf, bywam w nim pracując przy eventach odbywających się w mieście lub fotografując jego mieszkańców i lokale. Czasami znajduję czas, żeby pospacerować i fotografować samo miasto. Poprzednie wpisy zawierały zawierały zdjęcia Rynku oraz bardzo szeroko pojętego Centrum. W tym wpisie przyszła kolej na fotografie tego, co zwiedzają najczęściej wycieczki szkolne na dwudniowych i trzydniowych wyjazdach.
Na początek kilka zdjęć Zoo we Wrocławiu, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. W Zoo przebywa ponad 10 tys. zwierząt reprezentujących ponad tysiąc gatunków. Gdyby pokazać zdjęcia z jednego dnia zwiedzania, starczyłoby ich na conajmniej kilka wpisów. Największe wrażenie robi stosunkowo nowa budowla, otwarta w 2014 roku: Afrykarium. Oceanarium te prezentuje m.in. zwierzęta wodne pochodzące z Afryki. Do czasu jego otwarcia Zoo zwiedzało ponad pół miliona turystów, po otwarciu liczba ta wzrosła do ponad półtora miliona. Na zwiedzanie Zoo trzeba zarezerwować sobie cały dzień. Na 33 hektarach terenu znajduje się m.in. Odrarium (prezentujące rodzimą faunę wodną), fokarium, małpiarnia, motylarnia, słoniarnia.
Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się częściowo na terenie Ostrowa Tumskiego. Na 7,4 h znajduje się 7,5 tys. gatunków roślin. Tutejszy staw, będący starorzeczem Odry, poprzecinany jest kładkami dla pieszych. Dostępnych jest wiele ekspozycji tematycznych m.in. arbotreum (krzewy i drzewa), dział roślin wodnych i błotnych, Alpinarium (roślinność górska), rośliny szklarniowe, pnącza, rośliny tropikalne i subtropikalne. Ogród jest czynny dla zwiedzających od 1 kwietnia do 30 listopada, a wstęp jest płatny (20 zł normalny bilet, 10 zł ulgowy).
Kto nie był we Wrocławiu i nie widział Panoramy Racławickiej? To punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Budynek Panoramy zawiera monumentalny obraz „Bitwa pod Racławicami” autorstwa malarzy pracujących w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz ma formę cykloramy i długość 114 m przy wysokości 15 m. Obraz otacza całą rotundę w której przebywają zwiedzający, a elementy i wystrój pomiędzy oglądającymi, a samym obrazem mają za zadanie zatrzeć granice obrazu „wychodzącego” do widza. Pierwotnie obraz wystawiany był przed II Wojną Światową we Lwowie. Po wojnie trafił do Wrocławia, gdzie wystawiane były jedynie jego fragmenty. Próby całościowej prezentacji dzieła i stworzenia ekspozycji trwały od lat 50-tych XX wieku, ale z przyczyn politycznych otwarcie ekspozycji w pełnej postaci nastąpiło dopiero w 1985 roku.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jedne z najbardziej zróżnicowanych zbiorów w Polsce. Większość stałych wystaw skupia się na śląskiej sztuce; zarówno malarstwie, rzeźbie, jak i sztuce sakralnej. Muzeum wystawia też zbiory sztuki polskiej z XVII–XIX w. i europejskiej z XV–XX w. Okresowe wystawy prezentują również sztukę współczesną. W przypadku zwiedzania Panoramy Racławickiej, zakupiony bilet upoważnia również do zwiedzania Muzeum Narodowego.
Na przeciwko Zoo we Wrocławiu w latach 1911–1913 wniesiono modernistyczną budowlę noszącą dziś nazwę Hali Stulecia. W 2006 roku została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. W hali odbywają się duże imprezy targowe i artystyczne. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się Wrocławska Fontanna Multimedialna powstała tuż przy Hali. Działa od przełomu kwietnia i maja do października.
Wykorzystanie zdjęć do celów prywatnych, niekomercyjnych i niezarobkowych, NIE związanych z reklamowaniem własnej działalności gospodarczej lub usług jest dozwolone pod warunkiem podpisu w formie: „fotograf: Piotr Bieniecki / www.fotototeo.pl ” z działającym linkiem tam, gdzie to możliwe.
W przypadku chęci nabycia licencji na wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych i innych niż prywatne, zapraszam do wyboru spośród większej ich ilość pod adres: www.agencja.fototeo.pl W przypadku braku interesującego zdjęcia, możliwe jest poszukanie go w archiwum, zapraszam do kontaktu w takiej sytuacji.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 5: Ostrów TumskiFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska
Pingback: Wrocław: fotografia miasta. Część 4: Odra, mosty i wyspyFototeo: fotograf Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska