Wrocław: fotografia miasta. Część 4: Odra, mosty i wyspy
Fotografie Wrocławia, jednego z najbardziej fotogenicznych miast Polski. Jako profesjonalny fotograf, bywam w nim pracując przy wydarzeniach biznesowych, sportowych i kulturalnych odbywających się w mieście lub fotografując jego mieszkańców, wnętrza i nieruchomości. Czasami znajduję czas, żeby pospacerować i fotografować samo miasto. Poprzednie wpisy zawierały zdjęcia Rynku , bardzo szeroko pojętego Centrum oraz miejsca świetnie znane wycieczkom szkolnym (w tym Zoo i Panorama Racławicka) . Tym razem trochę fotografii Odry, jej mostów i wysp.
Odra przecinająca Wrocław nadaje jego części niepowtarzalnego, wyspiarskiego charakteru. Według obliczeń, miasto posiada 118 mostów i 27 kładek łączących lewy i prawy rzek Odry, a także brzegi jej pobocznych nurtów, kanałów i starorzeczy. Zależnie od poziomu wody, na terenie miasta znajduje się nawet 25 wysp. Z roku na rok zarówno one, jak i brzegi są coraz lepiej zagospodarowywane, a codzienne życie coraz mocniej związane jest z rzeką.
W 2016 oddano do użytku wyremontowane i przebudowane Bulwary nad Odrą (bulwary: Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich). Ławki, drzewa, rzeźby i inne elementy małej architektury urozmaicają to miejsce spacerów i spotkań mieszkańców. W szczególności amfiteatr schodzący do rzeki wraz z przystanią dla kajaków i łódek, w ciepłe dni cieszy się dużą popularnością.
Żegluga rzeczna nie jest tak popularna i masowa jak przed laty. Ostała się jej drobna część, np. transport węgla barkami. Zwracają uwagę prywatne statki wycieczkowe: taksówki i tramwaje wodne kursujące od Wyspy Piasek do ZOO. Cena podróży w jedną stronę to kilkanaście złotych.
Most Tumski zwany jest też „mostem zakochanych” ze względu na wieszane na nim kłódki. Znajduje się między Wyspą Piasek, a Ostrowem Tumskim.
Ponad sto mostów łączy Wrocław i jego wyspy w całość. Do Odry, jej pobocznych nurtów dochodzą jeszcze starorzecza i okalająca południową część miasta fosa miejska. Z tego powodu Wrocław bywa określany jako Wenecja Północy. Większość mostów i kładek jest niepozorna, jednak charakterystyczna architektura wielu z nich budzi pozytywne wrażenia estetyczne.
Wyspa Piasek, Słodowa, Daliowa, Młyńska, Bielarska. To ulokowane najbliżej starego miasta wyspy Wrocławia. Piaskowa jest spokojna, a sporą jej część zajmuje kościół i otaczający go teren, biblioteka uniwersytecka i park. Maleńka Wyspa Daliowa kilka lat temu została zapełniona kwiatami, a jej główna ozdobą jest rzeźba „Nawa”. Na Wyspie Bielarskiej znajdują się urządzenia rekreacyjne dla dzieci i tereny spacerowe.
Wyspa Słodowa słynie z kolei z imprez. W dzień można natknąć się na koncert lub festyn, poleżeć na leżaku lub rozpalić grilla. Wieczorem tradycyjnie ściąga tu młodzież aby spotkać się, porozmawiać i pobawić. Picie alkoholu w tym miejscu było tolerowane przez służby pod warunkiem zachowania spokoju. W 2018r. ten nieformalny zwyczaj zalegalizowano.
Wykorzystanie zdjęć do celów prywatnych, niekomercyjnych i niezarobkowych, NIE związanych z reklamowaniem własnej działalności gospodarczej lub usług jest dozwolone pod warunkiem podpisu w formie: „fotograf: Piotr Bieniecki / www.fotototeo.pl ” z działającym linkiem tam, gdzie to możliwe.
W przypadku chęci nabycia licencji na wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych i innych niż prywatne, zapraszam do wyboru spośród większej ich ilość pod adres: www.agencja.fototeo.pl W przypadku braku interesującego zdjęcia, możliwe jest poszukanie go w archiwum, zapraszam do kontaktu w takiej sytuacji.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150