Wrocław: fotografia miasta. Część 5: pomniki, rzeźby i krasnale
Fotografie Wrocławia, jednego z najbardziej fotogenicznych miast Polski. Jako profesjonalny fotograf, bywam w nim dokumentując wydarzenia biznesowe, sportowe i kulturalne, które odbywają się w mieście. Odwiedzam miasto również fotografując jego mieszkańców, wnętrza i nieruchomości. Czasami znajduję czas, żeby pospacerować i fotografować samo miasto. Poprzednie wpisy zawierały zdjęcia Rynku , bardzo szeroko pojętego Centrum , miejsca świetnie znane wycieczkom szkolnym (w tym Zoo i Panorama Racławicka), Odry, jej wysp oraz mostów je łączących.
Tym razem wpis jest syntezą tematów, których w kontekście Wrocławia nie mogło zabraknąć. Chodząc po mieście natykamy się na nie co chwilę. Mowa o pomnikach, rzeźbach i krasnalach Wrocławia. Fotograficznie tym razem nie będzie tak efektownie, wpis jest bardziej dokumentacyjny i powstał na podstawie zdjęć robionych „przy okazji”, a czasami i w biegu. Jednak same sfotografowane obiekty warte są chwili uwagi i paru słów, gdyż nadają miastu niepowtarzalnego charakteru. Z czasem będą pojawiać się tu kolejne obiekty i erraty.
Wiele miast posiada bogaty zbiór pomników i rzeźb. Z reguły skupiają się one na historii i religii. Wrocław nie jest wyjątkiem, ale jednocześnie wiele rzeźb i pomników znacznie wybiega poza tą stereotypową tematykę. Pomnik Anonimowego Przechodnia, pomnik zwierząt rzeźnych, rzeźba dedykowana zalanym artystom, gigantyczne krzesło, lokomotywa skierowana ku niebu. Fantazja twórców jest ogromna.
We Wrocławiu „mieszka” ponad 400 krasnali, małych rzeźb przedstawiających krasnoludki o różnych zainteresowaniach, zawodach, a także prezencji. Umieszczone są w miejscach publicznych, na ulicach i w budynkach. Pierwsze pojawiły się w mieście w 2005 roku. Ich ilość zaczęła lawinowo rosnąć za sprawą instytucji miejskich, firm oraz osób prywatnych. Stały się atrakcją turystyczną, elementem promującym miasto oraz formą reklamy. Wiele firm i instytucji postawiło sobie za punkt honoru posiadać własnego krasnala nawiązującego w jakiś sposób do jej działalności lub miejsca w którym się znajduje. Są ładniejsze i brzydsze, bardzo kreatywne i te mniej, nie brakuje szkaradków, ale w ciągu dziesięciolecia na stałe wrosły w krajobraz miasta, nawet jeśli przechodnie muszą bardziej uważać na to, gdzie stawiają stopy. Skąd się wziął nagły ich wysyp? Nie istnieje oficjalny i formalny związek, ale są one kontynuacją innych krasnali, które pojawiały się już we Wrocławiu dwadzieścia lat wcześniej.
Lata 80-te XX wieku we Wrocławiu to między innymi absurdalne akcje i happeningi organizowane przez „Pomarańczową Alternatywę” założoną przez Waldemara Majora Fydrycha. Łączyła ona działania antykomunistyczne z artystycznymi, ośmieszającymi ówczesne rządy i system. Jedną z wielu akcji było malowanie na murach krasnali w miejsce plam po zamazanych napisach antyrządowych. Pomarańczowa Alternatywa i jej sympatycy organizowali także inne akcje z krasnalami w roli głównej. W „Rewolucji Krasnoludków”, w dniu dziecka (1 czerwca 1988 roku) wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, które w czapkach krasnali przeszły ulicami. Efektem było zatrzymywanie przez policję osób noszących czapki. Więcej na temat barwnych i pełnych humoru działań PA można przeczytać tutaj. Dzisiaj wrocławskie krasnale to przede wszystkim barwna promocja miasta pozbawiona politycznego przekazu.
Wykorzystanie zdjęć do celów prywatnych, niekomercyjnych i niezarobkowych, NIE związanych z reklamowaniem własnej działalności gospodarczej lub usług jest dozwolone pod warunkiem podpisu w formie: „fotograf: Piotr Bieniecki / www.fotototeo.pl ” z działającym linkiem tam, gdzie to możliwe.
W przypadku chęci nabycia licencji na wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych i innych niż prywatne, zapraszam do wyboru spośród większej ich ilość pod adres: www.agencja.fototeo.pl W przypadku braku interesującego zdjęcia, możliwe jest poszukanie go w archiwum, zapraszam do kontaktu w takiej sytuacji.
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150