Wrocław: fotografia miasta. Część 6: Ostrów Tumski
Tym razem Ostrów Tumski, najstarsza część Wrocławia. Niegdyś był wyspą. Pierwszy gród piastowski powstał tutaj w X wieku, w XIV Ostrów Tumski został sprzedany władzom kościelnym i przestała tu obowiązywać jurysdykcja świecka. Do dzisiaj stanowi on siedzibę biskupstwa. Nieruchomości są własnością kościelną i pewne obowiązujące tu zasady są specyficzne, np. nie kupimy tutaj alkoholu.
Kolumna Chrystusa Króla Wszechświata zwana też Kolumną Milenijną. Znajduje się na placu katedralnym. Tuż obok seminarium. Nieopodal placu znajduje się ogród botaniczny, którego fotografie można zobaczyć tutaj.
Nad Ostrowem Tumskim góruje Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Gotycki budynek z XIII–XIV wieku znajduje się na większości widokówek i zdjęć Ostrowa. Podczas II wojny światowej podczas oblężenia Wrocławia została ona w większości zniszczona, jednak po wojnie w ciągu kilku lat katedrę odrestaurowano i odbudowano.
Od ponad 150 lat Ostrów Tumski oświetlany jest gazowymi latarniami. Około stu latarni codziennie zapala latarnik ubrany na czarno, z peleryną. Latarnik i jego praca stały się atrakcją turystyczną Ostrowa.
Ulica katedralna stanowi główny trakt komunikacyjny Ostrowa i pełni wiele funkcji, także kościelnych, np. odbywają się tutaj procesje. Ulica ciągnie się od Mostu Tumskiego do katedry. Przez pewien czas przy ulicy mieszkał Mikołaj Kopernik.
Ostrów Tumski z Wyspą Piasek łączy Most Tumski, potocznie określany też jako Most Zakochanych. Od kilku lat pary masowo wieszają na nim kłódki symbolizujące ich miłość. Most został zbudowany w 1889 roku. Wcześniej na jego miejscu znajdowało się kilka innych mostów. Stanowiły one granicę między świecką, a kościelną częścią Wrocławia. Każdy, nawet monarchowie, był zobligowany do ściągnięcia na tej granicy nakrycia głowy. Most stanowi główną drogę, którą docierają na Ostrów przechodnie i turyści i zarazem atrakcję turystyczną. Na niektórych przęsłach zachowały się śladu po kulach z oblężenia Wrocławia w 1945 roku.
Niegdyś Ostrów Tumski był wyspą. Część starorzeczy od strony północnej zachowało się na terenie ogrodu botanicznego. Dzisiaj od południa i zachodu Ostrów graniczy z Odrą.
Fotografie miasta Wrocławia, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Jako zawodowy fotograf, bywam w nim dokumentując wydarzenia sportowe, biznesowe i kulturalne, które odbywają się w stolicy Dolnego Śląska. Odwiedzam miasto również fotografując jego mieszkańców, wnętrza i nieruchomości. Czasami znajduję czas, żeby pospacerować i fotografować samo miasto. Poprzednie wpisy zawierały zdjęcia Rynku , bardzo szeroko pojętego Centrum , miejsca świetnie znane wycieczkom szkolnym (w tym Zoo i Panorama Racławicka), Odry, jej wysp oraz mostów je łączących, pomniki, rzeźby i krasnale .
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150