Zawody Śląskiej Ligi Speedcubingu w Bielsku-Białej.
Kostka Rubika- węgierski „wynalazek”, którego lata świetności część z nas pamięta z dzieciństwa. Wydawałoby się, że w dobie gier komputerowych odszedł do lamusa. Jednak od kilku lat kostka Rubika przeżywa renesans. 18.01.2014 także w Bielsku-Białej popularność kostki dała o sobie znać- odbyły się zawody w ramach Śląskiej Ligi Speedcubingu.
Halę Victorii na ul. Bratków odwiedziło kilkaset osób, z tego ponad 130 stanowili zawodnicy. Pomieszczenie wypełnił charakterystyczny klik obracających się plastikowych elementów kostek. Ja natomiast zająłem się fotografowaniem zawodów.
Speedcubing bez wątpienia można nazwać sportem- liczy się nie tylko szybkie myślenie, ale także pamięć oraz zwinne palce. Także „narzędzia pracy” wymagały odpowiedniego przygotowania, aby w decydującej chwili nie zawiodły.
Oryginalna kostka już dawno doczekała się wielu mutacji. Najpopularniejsze mają wymiary 3x3x3 pola, jednak wielkości zaczynają się od 2x2x2, a kończą nawet na 11x11x11. Poniżej kostka o rozmiarach 7x7x7
Kształty także są różne. W ramach zawodów używano kostek 3x3x3 oraz 4x4x4 oraz kostek w kształcie piramidy (Pyraminx)
Kostki dwunastościennej- megaminx
Poza konkurencją był inne mutacje kostek, które można było oglądnąć na stołach przy których przygotowywali się zawodnicy.
W arsenale każdego układającego znajdowało się wiele kostek i sprzętu do ich konserwacji.
Same zawody odbywały się przy stołach wyposażonych w matę połączoną ze stoperem uruchamianym i wyłączanym przez samego zawodnika. Z serii ułożeń wyciągana jest średnia i to ona decyduje o ostatecznej punktacji. Mistrzostwo świata w układaniu kostki 3x3x3 wynosi nieco ponad 5 sekund.
Zawodnicy nie mają czasu, aby myśleć nad każdym ruchem. Dlatego stosują algorytmy, które zwiększają prawdopodobieństwo poprawnego ułożenia kostki.
Opadająca kostka to znak, że została już ułożona. Wolnymi rękami można wyłączyć stoper.
Oprócz standardowego układania- można startować w kategorii one handed. Układania kostki jedną ręką.
Albo ułożyć ją z zasłoniętymi oczami (blindfold). W tym przypadku kostkę ogląda się ze wszystkich stron i zapamiętuje kolejność ruchów. Aby przebiegło to łatwiej- ruchy „tłumaczy” się na „litery”. Z nich z kolei układa się słowa i zdania. Po zapamiętaniu oczy są zasłaniane.
W trakcie zawodów nastąpiła również próba pobicia rekordu świata w układaniu kostki Rubika z zamkniętymi oczami. Niestety rekord nie został pobity.
Cały fotoreportaż: http://www.bielsko.biala.pl/reportaze/26208/sztuczki-i-szybkie-palce
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150