Moje fotograficzne FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

(Kliknij na pytaniu, aby zobaczyć odpowiedź)

Ogólne

Jak poruszać się po stronie?

O MNIE-Garść informacji o mojej skromnej osobie.
FAQ– odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, kontaktuj się śmiało.
GALERIE– przekrojowy przegląd pojedynczych zdjęć wg określonej tematyki.
WYBRANE PROJEKTY– część lub całość prac z danego zlecenia, projektu niekomercyjnego lub fotoreportażu. Najważniejsza część strony obok GALERII.
BLOG– informacje o nowościach na stronie, pracach publikowanych poza stroną, poradniki, artykuły i ciekawostki z zakresu fotografii.
OFERTA– orientacyjny zakres podejmowanych przeze mnie prac. Jeśli potrzebujesz usługi, której tam nie ma- zapytaj o nią.
KONTAKT– dane kontaktowe firmy.

Na samym dole strony znajdują się ikonki prowadzące do moich profili na portalach związanych z fotografią, a także link do kanału RSS dzięki któremu można zasubskrybować bloga.

Gdzie wykonujesz zlecenia?

Mieszkam w Bielsku-Białej, jednak fotografia nie znosi rutyny i zdjęcia wykonuję wszędzie tam, gdzie jestem lub zostanę zaproszony (czyli cała Europa, a w przyszłości może i cały świat). Większość zleceń wykonuję na terenie śląska oraz województw ościennych. Uwielbiam podróżować, więc jestem otwarty na propozycje zleceń w odleglejszych okolicach. Dochodzą tu jednak dodatkowo koszty podróży
i zakwaterowania. Zdjęcia produktów i ilustracyjne wykonuję w warunkach studia domowego. Portrety studyjne wykonuję za pomocą przenośnego atelier.

Jaką fotografią się zajmujesz?

Zdjęcia, które tworzę w większości są szeroko pojętą fotografią reporterską. Jak jednak widać w portfolio- zakres moich prac jest bardzo szeroki: reportaż, przyroda, architektura, pejzaż, portrety, koncerty, zdjęcia ilustracyjne i użytkowe. Rozwijam się w każdej dziedzinie, ale doświadczenie w fotografii reporterskiej jest dla mnie najcenniejsze. Dzięki „dobremu oku i ręce” (czyli wyczuciu i refleksowi) udaje mi się uwieczniać interesujące chwile i ich obrazy. Z czego zarówno klienci, jak i ja- jesteśmy zadowoleni.

Czy pracujesz sam?

Z reguły tak. Zakładam, że spodobały Wam się moje zdjęcia i oczekujecie, żebym to ja je zrobił. Jednak gdy zachodzi taka potrzeba- współpracuję z innymi fotografami, grafikami i wizażystami posiadającymi wysokie umiejętności i doświadczenie. Zdjęcia ślubne oferuję w ofercie jako samodzielny fotograf, jednak w przypadku większych wesel istnieje możliwość ich obsługi przez dwóch fotografów. Ze względu na proces obróbki oraz specjalistyczny sprzęt- wyjątek stanowią zdjęcia 360°. W ich przypadku współpracuję z osobami wyspecjalizowanym w tego typu pracach.

Czy poddajesz wykonane zdjęcia obróbce?

Oczywiście. Sama sesja zdjęciowa to tylko część mojej pracy. Potem następują żmudne godziny pracy przy komputerze, aby oddany materiał był dopracowany. Zdjęcia ulegają obróbce w zakresie korekcji parametrów takich jak ekspozycja, kontrastu, układ kadru czy retuszu. Istnieje również możliwość dokonywania zmian takich jak konwersja do czerni i bieli, sepii i wariacji barwnych. Obróbka zdjęć np. ze ślubu to około tygodnia pracy dla fotografa, w przypadku sesji portretowych czy biznesowych- koło jednego do dwóch dni. Wybór zdjęć do druku lub wykorzystania – należy do klienta, choć służę pomocą w ich doborze. Wybrane zdjęcia są poddane szczególnie dokładnej obróbce.

Wykonanie bardziej zaawansowanej obróbki lub fotomontażu też nie stanowi problemu w razie takiego zlecenia. Jednak w swoich zdjęciach (w szczególności reportażach) unikam takich graficznych manipulacji.

Czy sam drukujesz odbitki?

Nie. Na razie żadne urządzenie domowe, mimo zapewnień w reklamach, nie jest w stanie zapewnić takiej jakości i trwałości wydruków jak profesjonalny fotolab. Fotolab gwarantuje, że wygląd zdjęć pozostanie niezmieniony przez długie lata. Zarówno klient, jak i fotograf nie powinien oszczędzać i wykonywać odbitek na sprzęcie „domowym”, jeśli mają służyć przez długi czas. Otrzymując ode mnie zdjęcia w formie elektronicznej- sami możecie zdecydować, czy skorzystacie z usług sprawdzonej firmy, które wykona upatrzony album lub odbitki według Waszych preferencji, czy też zostaną one wykonane za moim pośrednictwem przez firmę, z którą już owocnie współpracowałem.

Jakiego sprzętu używasz?

Aktualnie moim głównym, choć nie jedynym aparatem jest Nikon D800 o rozdzielczości 36 Mpix. Rozdzielczość zdjęć pozwala nawet na wielkoformatowy wydruk. Posiadam również wysokiej jakości profesjonalne obiektywy o szerokich zastosowaniach umożliwiające otrzymanie dobrych efektów nawet w ciężkich warunkach oświetleniowych.

Co składa się na koszt usługi fotograficznej?

Usługa fotograficzna to nie tylko sam czas, w którym fotograf robił zdjęcia. To także najczęściej drugie tyle czasu przeznaczonego na obróbkę zdjęć i dostarczenie ich klientowi. Klient płaci również za umiejętności fotografa zdobywane przez wiele lat doświadczenia i na szkoleniach- usługi profesjonalisty kosztują. Koszt usługi zawiera również amortyzację sprzętu wartego często dziesiątki tysięcy złotych, koszt transportu, reklamy oraz niezawodność. Kwestie związane z podatkami także nie są bez znaczenia. Pojęcie „niedrogi” jest bardzo względne- jednak zawsze staram się kalkulować ofertę tak, aby klient nie tylko z efektów, ale i z ceny był zadowolony.

Jakie są Twoje stawki?

Każda oferta jest „skrojona” pod klienta. Stawki są uzależnione m.in. od wydarzenia, czasu trwania, lokalizacji, dodatkowych usług. Prześlij krótki opis zlecenia oraz swoje wymagania poprzez formularz kontaktowy lub e-maila, a niezwłocznie przygotuję wycenę.

Mam świetny temat/pomysł, czy zrobisz zdjęcia za darmo/zwrot kosztów?

Napisz do mnie-  to nic nie kosztuje, a może dojdziemy do porozumienia.  Fotografia jest moją pasją, więc świetnie rozumiem i dogaduję się z osobami o podobnym podejściu do tego, co robią. Jeśli zajmujesz się czymś ciekawym i wartościowym- być może uda mi się też zainteresować tym media.

Czy mogę użyć/opublikować jedno z Twoich zdjęć?

Zależy. W większości przypadków, gdy zdjęcie ma być wykorzystane do użytku niekomercyjnego- nie mam nic przeciwko. Pod warunkiem, że pod zdjęciem znajdzie się działający link do źródła czyli strony www.fototeo.pl lub w przypadku facebooka- link do mojego profilu ( www.facebook.com/fototeoPL ) . W przypadku użytku komercyjnego- udzielam płatnych licencji na wykorzystanie. W razie chęci wykorzystania zdjęcia (zarówno niekomercyjnego lub komercyjnego)- KONIECZNIE proszę o kontakt. Zanim skorzystasz ze zdjęcia do celów komercyjnych masz obowiązek zapoznania się z warunkami korzystania ze zdjęć. Są one dostępne tutaj. Nieautoryzowanymi przypadkami komercyjnego wykorzystania zdjęć mojego autorstwa zajmuje się zaprzyjaźniona kancelaria prawna ;).

Czy zrobisz zdjęcia taniej niz szwagier swoją nową komórką?

Niestety lub na szczęście nie- szwagier zawsze jest cenowo bezkonkurencyjny.

 

Fotografia ślubna

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania celebracji liturgicznych w obiektach sakralnych?

Tak. Posiadam pisemne upoważnienie wydane przez Komisję ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej ważne na terenie całego kraju, a upoważniające mnie do wykonywania czynności fotografowania i kamerowania w trakcie celebracji liturgicznych i wewnątrz obiektów kultu. Każdy fotograf zawodowy zajmujący się fotografowaniem ślubów powinien je posiadać. Ostateczna decyzja należy jednak do gospodarza parafii, w której odbywa się uroczystość- dlatego fotograf przed ślubem powinien porozmawiać z księdzem udzielającym ślubu i ustalić szczegóły.

Ile zdjęć z naszego wesela otrzymamy?

Ilość wykonanych zdjęć zależy od wielu czynników- liczby gości, czasu trwania wesela, wydarzeń towarzyszących. Moje minimum to 400 zdjęć w formie cyfrowej, jednak najczęściej jest ich znacznie więcej (bywa, że ponad 1000). Z reguły jednak nie sprawdza się powiedzenie, że im więcej tym lepiej- oglądanie w gronie rodzinnym zbyt dużej ilości pamiątkowych zdjęć może łatwo stać się katorgą.
W ramach usługi wykonuję też obróbkę wybranych zdjęć pod kątem wydruku i publikacji na portalach społecznościowych.

Czy trzeba płacić zadatek i dlaczego?

Zadatek obok umowy jest preferowanym sposobem zabezpieczenia interesów klienta i fotografa. Skłania on klienta do przemyślanych decyzji i nie blokowania tego samego terminu u kilku fotografów naraz., tym bardziej, gdy jest kilku potencjalnych klientów zainteresowanych tym samym terminem. Z drugiej strony w razie nieprzewidywalnych sytuacji (np. wypadek)- fotograf jest zobligowany do zapewnienia zastępstwa w takiej samej lub podobnej cenie oraz podobnej jakości usługi. Tego ostatniego nie zapewni fotograf – amator pracujący za 1/3 stawki.

Kiedy sesja plenerowa?

Zdania są podzielone. Osobiście preferuję przeznaczenie innego terminu niż weselny na sesję plenerową- kilku godzin w tygodniu lub w niedzielę po weselu. Dlaczego? Luźniejsza, spokojniejsza atmosfera, brak presji czasowej i telefonów od zniecierpliwionych gości czekających na młodą parę na sali oraz możliwość udania się w odleglejszy plener. Minusy takiego rozwiązania? W zasadzie jeden- fryzura i makijaż panny młodej, a sporadycznie nieco przybrudzona suknia ślubna.

Zapraszam również do przeczytania poradnika dot. wyboru fotografa ślubnego: poradnik

Fotografia biznesowa

Czy wykonujesz zdjęcia produktów (packshoty)?

Oczywiście. Posiadam namiot bezcieniowy oraz tła 2m*3,6 m wraz z zestawem oświetleniowym. Istnieje też możliwość wykonania zdjęć produktów i osób na zielonym tle (green screen), co znacznie ułatwia tworzenie fotomontaży z podłożonym tłem.

Czy sprzedajesz zdjęcia na stockach (bankach zdjęć)?

Tak, od wielu lat moje wybrane zdjęcia ilustracyjne można kupić na licencji loyalty free za pośrednictwem www.shutterstock.com, dreamstime.com oraz istockphoto.com. Były one wielokrotnie wykorzystywane na stronach www, ulotkach, plakatach, reklamach oraz wydawnictwach książkowych.

Jak wykonywać zdjęcia produktów?

Najlepszym wyjściem jest użycie namiotu bezcieniowego z możliwością zamontowania odpowiedniego tła. Da on możliwość uzyskania miękkiego światła i dużej plastyki zdjęć. W przypadku większych przedmiotów warto zastosować stół bezcieniowy.

Zakup fotografii

Podoba mi się lub jest mi potrzebne jedno ze zdjęć, które zrobiłeś. Jak mogę je dostać?

Większość zdjęć można zakupić za niewielką cenę. Na część fotografii udzielam także licencji na wykorzystanie komercyjne. Wystawiam faktury.

Otrzymałem za darmo zdjęcie w niedużej rozdzielczości, ze znakiem wodnym. Możesz mi przesłać zdjęcie w pełnej rozdzielczości i bez znaku?

Oczywiście, na tym polega część mojej pracy- wykonywanie i sprzedaż zdjęć. Napisz do mnie na ilu i jakich zdjęciach Ci zależy. Koszt zależy od ilości i od ilości pracy poświęconej na obróbkę, wysłanie i znalezienie konkretnego zdjęcia.

Dawno temu wykonałeś zdjęcia, które mnie interesują. Masz je jeszcze?

Większość zdjęć archiwizuję. Jest całkiem prawdopodobne, że jeszcze je posiadam.

Czy możesz mi przesłać wszystkie zdjęcia z wydarzenia xyz?

Na większości eventów wykonuję setki, a nawet tysiące zdjęć. Udostępniam spełniające pewne normy jakości, w ilościach adekwatnych do zamówienia. Nigdy nie obrabiam wszystkich, chyba że klient sobie tego życzy i za to płaci. Jeżeli jesteś zainteresowany całością materiału- z chęcią prześlę Ci kosztorys.

Autor: Piotr Bieniecki

Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150