Piotr Bieniecki: fotograf z Bielska-Białej, fotoreporter i dziennikarz.

Fototeo.pl: fotograf na każdą okazję.

Nazywam się Piotr Bieniecki. Mogę określić się jako fotograf z Bielska-Białej i twórca marki Fototeo.pl, którą założyłem w 2013r. gdy po kilku latach wykonywania dorywczych zleceń, postanowiłem zająć się fotografią w pełni profesjonalnie. Portfolio mówi samo za siebie, a setki zadowolonych klientów oraz setki tysięcy odbiorców stworzonych obrazów spowodowały, że Fototeo.pl jest marką cenioną i rozpoznawalną nie tylko w moim rodzimym mieście, Bielsku-Białej, ale także na całym Podbeskidziu oraz na terenie Śląska i Małopolski.

Dziękuję! To dzięki Wam wraz ze współpracownikami możemy robić to, co nie jest tylko wykonywaną pracą i pasją, ale i stylem życia. Nieustannie się rozwijamy dzięki czemu każde kolejne zlecenie daje jeszcze lepsze rezultaty niż wcześniejsze.

Osobiście jestem twórcą wszystkich prezentowanych tutaj prac, o ile nie zaznaczono inaczej. Czasami obecność, doświadczenie lub umiejętności jednej osoby nie wystarczają, dlatego w trakcie realizacji części projektów z moją firmą współpracują znani i cenieni fotografowie, operatorzy filmowi, graficy oraz inni specjaliści z dziedzin związanych z rejestracją i obróbką obrazu. Szeroki przekrój osób współpracujących pozwala na realizację zróżnicowanych i często nietypowych zleceń. Dajemy radę w niemal każdych warunkach.

Firma działa głównie na terenie Śląska i Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem Bielska-Białej, Katowic, Krakowa, Żywca, Cieszyna, Pszczyny, Kęt i Czechowic-Dziedzic. W zależności od potrzeb realizujemy zlecenia w całej Polsce oraz poza jej granicami.

Parę zdań o mnie…

Mieszkam w Bielsku-Białej, a szczególne miejsce w moim życiu osobistym i zawodowym stanowi fotografia. Podobno szczęście w życiu zawodowym można osiągnąć dopiero wtedy, kiedy robi się to, co się kocha. Mimo wieloletniej, okraszonej wieloma sukcesami pracy w innych branżach postanowiłem wypróbować to twierdzenie na sobie samym i mimo wielu przeciwności realizuję się robiąc to, co mnie pasjonuje.

Piotr Bieniecki - fotograf z Bielska-Białej

Kliknij, aby powiększyć obrazek.

Jako początek mojej regularnej przygody z fotografią przyjąć można koniec 2004 roku. Pierwsza cyfrówka, setki godzin spędzone na fotograficznych stronach i forach internetowych, plenery i wypady z podobnymi wariatami i już wiedziałem, że fotografia towarzyszyć mi będzie stale i przez dłuższy czas. Daleki od ideału sprzęt i takie same umiejętności nie zniechęcały- szczera i najczęściej zasłużona krytyka bardziej doświadczonych fotografów dawała motywację do ciągłego poprawiania warsztatu. Potem było z górki; lepszy sprzęt i coraz bogatsze portfolio, a w końcu początek współpracy z lokalnymi mediami, instytucjami i firmami. Przez szereg lat łączyłem etatową pracę z fotografią, która powoli stawała się też działalnością zarobkową. Od czerwca 2013 roku fotografią zajmuję się w nią w pełni zawodowo. Udało mi się spełnić jedno z marzeń: połączyć pasję i pracę zawodową. Stale rozrastające się grono klientów i współpracowników cieszy i dodaje motywacji do dalszych działań.

Byłem założycielem Podbeskidzkiej Grupy Fotograficznej i współzałożycielem będącej po części jej kontynuatorem Formacji Fotograficznej Podbeskidzie.

Od 2005r. biorę udział w organizacji jednego z największych festiwali fotograficznych w Polsce i Europie Foto Art Festival .
Moje zdjęcia były wystawiane wielokrotnie m.in. w Bielsku-Białej i Katowicach. Był też nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych.

Przez kilka lat uzbierały się nieprzebrane góry zdjęć oraz liczne publikacje m.in. w: Gazecie Wyborczej, Metro, bielsko.biala.pl, super-nowa.pl, Bespress, www.onet.pl, www.wp.pl, www.sport.pl, TVP, TVN, Polskie Radio, Wprost, brytyjska edycja Men’s Health, portalach tematycznych, wydawnictwach książkowych i reklamowych na niemal całym świecie. Spis części wykonanych dotychczas prac i podjętych tematów znajdziesz tutaj: ARCHIWUM FOTOGRAFICZNE

Współpraca

Jako fotograf nie uznaję ograniczeń geograficznych, jednak najczęściej wykonuję zlecenia na terenie województwa śląskiego, a w szczególności na terenie Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Katowic, Żywca, Cieszyna, Pszczyny, Andrychowa.

Współpracuję z mediami lokalnymi, przedsiębiorstwami, organizacjami społecznymi, a także z osobami prywatnymi. Cały czas otwarty jestem na  ciekawe propozycje dot. fotografii oraz obszarów z nią związanych. Działam nie tylko komercyjnie, ale realizuję projekty mające znaczenie społeczne, charytatywne lub po prostu dające możliwość poszerzenia własnych możliwości i horyzontów. Z chęcią posłucham o Twojej ofercie lub pomyśle. Razem zdziałamy więcej.

Oto niekompletna lista tytułów, które korzystały z moich fotografii (naciśnij, aby wyświetlić listę mediów)

Publikacje krajowe:
– www.bielsko.biala.pl
– Kronika Beskidzka
– www.beskidzka24.pl
– www.onet.pl
– www.wp.pl
– Wikipedia
– www.sport.pl
– www.rockmetal.pl
– MMAnia.pl
– Figthmmania.pl
– Świat Zabawek
– Papierniczy Świat
– Magazyn TIK w Edukacji
– www.super-nowa.pl
– Zwierciadło
– Kurier.BB
– Teraz Muzyka
– TVP Info
– TVN
– TVN 24
– Polityka
– Gazeta Wyborcza
– Metro
– Polskie Radio
– Wprost
– Rzeczpospolita
– Polsat News
– Na Temat
– Pełna Kultura
– Fotopolis.pl
– Dziennik Zachodni
– 2B Style
– Lady’s Club
– Otopress.pl
– www.tulodz.pl
– www.salon24.pl
– www.press.pl
– www.defence24.pl
– wolnosc24.pl
– www.proto.pl
– Kronika Tygodnia
– Teraz Muzyka
– Radio Kraków
– Radio Wrocław
– Radio Plus
– Głos Wielkopolski
– wsensie.pl
– wpolityce.pl
– Gazeta Codzienna
– ASZdziennik
– Miasto 2077
– www.transport-publiczny.pl
– Piosenka. Rocznik kulturalny
– Eska
– Fakty Polkowice
– Życie Uniwersyteckie
– Gazeta Powiatowa
– radioram.pl
– www.nto.pl
– 4Fun TV
– epoznan.pl
– iOchota.pl
– mojaorunia.pl
– helski.com.pl
– Love Kraków
– www.sporty-walki.org
– mieszko.my
– www.chilitorun.pl
– incity.tv
– wdolnymslasku.com
– Beskidzka Mama
– tuwroclaw.com
– krytykapolityczna.pl
– wszczecienie.pl
– demagog.org.pl
– forsal.pl
– gryf.tv
– esopot.pl
– dwutygodnik.com
– mojejaslo.pl
– muzyka.dziennik.pl
– www.strzelce360.pl
– warszawawpigulce.pl
– www.gorzow24.pl
– www.swiatgwiazd.pl


Media zagraniczne:

– Men’s Health (Wielka Brytania)
– www.delfi.lt (Litwa)
– Croatia Times (Chorwacja)
– Życie Kolorado (USA)
– Ciberia (Brazylia)
– Polen Journal (Niemcy)
– Le Vif (Belgia)
– Spot It (Izrael)
– www.spzeitung.ru (Rosja)
– www.lightstalking.com
– www.metalsucks.net
– worldwidejam.tv
– www.ancientorigins.net (Irlandia)
– www.mining.com
– Gephardt Daily
– www.thevintagenews.com (USA)
– thestandnews.com (Chiny)
– www.amedeolomonaco.it (Watykan)
– www.sportanddev.org

Fotograficzne FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

(Kliknij na pytaniu, aby zobaczyć odpowiedź)

Ogólne

Jak poruszać się po stronie?

O MNIE-Garść informacji o firmie i mojej skromnej osobie.
GALERIE– przekrojowy przegląd pojedynczych zdjęć wg określonej tematyki.
WYBRANE PROJEKTY– część lub całość prac z danego zlecenia, projektu niekomercyjnego lub fotoreportażu. Najważniejsza część strony obok GALERII.
BLOG– informacje o nowościach na stronie, pracach publikowanych poza stroną, poradniki, artykuły i ciekawostki z zakresu fotografii.
OFERTA– orientacyjny zakres podejmowanych przeze mnie prac. Jeśli potrzebujesz usługi, której tam nie ma- zapytaj o nią.
KONTAKT– dane kontaktowe firmy.

Na samym dole strony znajdują się ikonki prowadzące do moich profili na portalach związanych z fotografią, a także link do kanału RSS dzięki któremu można zasubskrybować bloga.

Gdzie wykonujesz zlecenia?

Mieszkam w Bielsku-Białej, jednak fotografia nie znosi rutyny i zdjęcia wykonuję wszędzie tam, gdzie jestem lub zostanę zaproszony (czyli cała Europa, a w przyszłości może i cały świat). Większość zleceń wykonuję na terenie śląska oraz województw ościennych. Uwielbiam podróżować, więc jestem otwarty na propozycje zleceń w odleglejszych okolicach. Dochodzą tu jednak dodatkowo koszty podróży i zakwaterowania. Zdjęcia produktów i ilustracyjne wykonuję w warunkach studia domowego. Portrety studyjne wykonuję za pomocą przenośnego atelier.

Jaką fotografią się zajmujesz?

Zdjęcia, które tworzę w większości są BARDZO szeroko pojętą fotografią reporterską oraz fotografią wnętrz i architektury. Jak jednak widać w portfolio- zakres moich prac jest bardzo szeroki: reportaż, przyroda, architektura, pejzaż, portrety, koncerty, zdjęcia ilustracyjne i użytkowe. Rozwijam się w każdej dziedzinie, ale doświadczenie w fotografii reporterskiej jest dla mnie najcenniejsze. Dzięki „dobremu oku i ręce” (czyli wyczuciu i refleksowi) udaje mi się uwieczniać interesujące chwile i ich obrazy. Z czego zarówno klienci, jak i ja – jesteśmy zadowoleni.

Czy pracujesz sam?

Z reguły tak. Zakładam, że spodobały Wam się moje zdjęcia i oczekujecie, żebym to ja je zrobił. Jednak gdy zachodzi taka potrzeba- współpracuję z innymi fotografami, filmowcami, grafikami i wizażystami posiadającymi wysokie umiejętności i doświadczenie. Zdjęcia ślubne oferuję w ofercie jako samodzielny fotograf, jednak w przypadku większych wesel istnieje możliwość ich obsługi przez dwóch fotografów. Ze względu na proces obróbki oraz specjalistyczny sprzęt- wyjątek stanowią zdjęcia 360°. W ich przypadku współpracuję z osobami wyspecjalizowanym w tego typu pracach. Współpracuję wyłącznie ze sprawdzonymi osobami, których umiejętności stoją na wysokim poziomie.

Czy termin xx.xx.xxxx jest wolny?

Wyślij mi wiadomość, a niezwłocznie sprawdzę i odpiszę. Jak wyżej pisałem- większość zleceń wykonuję sam. Jeśli jednak termin jest zajęty-  któryś ze sprawdzonych współpracowników na pewno będzie w stanie wykonać pracę równie sprawnie i dobrze.

Czy poddajesz wykonane zdjęcia obróbce?

Oczywiście. Sama sesja zdjęciowa to tylko część mojej pracy. Potem następują żmudne godziny pracy przy komputerze, aby oddany materiał był dopracowany. Zdjęcia ulegają obróbce w zakresie korekcji parametrów takich jak ekspozycja, kontrastu, układ kadru czy retuszu. Istnieje również możliwość dokonywania zmian takich jak konwersja do czerni i bieli i wariacji barwnych. Obróbka zdjęć np. ze ślubu to około tygodnia pracy dla fotografa, w przypadku sesji portretowych czy biznesowych – koło jednego do dwóch dni. Wybór zdjęć do druku lub wykorzystania – należy do klienta, choć służę pomocą w ich doborze. Wybrane zdjęcia są poddane szczególnie dokładnej obróbce.

Wykonanie bardziej zaawansowanej obróbki lub fotomontażu też nie stanowi problemu w razie takiego zlecenia.

Czy sam drukujesz odbitki?

Nie. Na razie żadne urządzenie domowe, mimo zapewnień w reklamach, nie jest w stanie zapewnić takiej jakości i trwałości wydruków jak profesjonalny fotolab. Fotolab gwarantuje, że wygląd zdjęć pozostanie niezmieniony przez długie lata. Zarówno klient, jak i fotograf nie powinien oszczędzać i wykonywać odbitek na sprzęcie „domowym”, jeśli mają służyć przez długi czas. Otrzymując ode mnie zdjęcia w formie elektronicznej- sami możecie zdecydować, czy skorzystacie z usług sprawdzonej firmy, które wykona upatrzony album lub odbitki według Waszych preferencji, czy też zostaną one wykonane za moim pośrednictwem przez firmę, z którą już owocnie współpracowałem.

Jakiego sprzętu używasz?

Aktualnie moimi głownymi, choć nie jedynymi, aparatami są Nikon D750 o rozdzielczości 24 mpx i Nikon D800 o rozdzielczości 36 Mpix oraz dron Mavic 2 Pro. Rozdzielczość zdjęć pozwala nawet na wielkoformatowy wydruk. Posiadam również wysokiej jakości profesjonalne obiektywy o szerokim zastosowaniu, umożliwiające otrzymanie dobrych efektów nawet w ciężkich warunkach oświetleniowych. Do innych zastosowań posiadam także inne aparaty: „szybkostrzelne”, kompaktowe itd.

Co składa się na koszt usługi fotograficznej?

Usługa fotograficzna to nie tylko sam czas, w którym fotograf robił zdjęcia. To także najczęściej drugie tyle czasu przeznaczonego na obróbkę zdjęć i dostarczenie ich klientowi. Klient płaci również za umiejętności fotografa zdobywane przez wiele lat doświadczenia i na szkoleniach- usługi profesjonalisty kosztują. Koszt usługi zawiera również amortyzację sprzętu wartego często dziesiątki tysięcy złotych, koszt transportu, reklamy oraz niezawodność. Kwestie związane z podatkami także nie są bez znaczenia. Pojęcie „niedrogi” jest bardzo względne- jednak zawsze staram się kalkulować ofertę tak, aby klient nie tylko z efektów, ale i z ceny był zadowolony.

Jakie są Twoje stawki?

Każda oferta jest „skrojona” pod klienta, dlatego przepraszam, że w ofercie nie wszystko mogłem określić precyzyjnie. Stawki są uzależnione m.in. od wydarzenia, czasu trwania, lokalizacji, dodatkowych usług, a w kilku przypadkach nawet pory roku. Prześlij krótki opis zlecenia oraz swoje wymagania poprzez formularz kontaktowy lub e-maila, a niezwłocznie przygotuję wycenę.

Mam świetny temat/pomysł, czy zrobisz zdjęcia za darmo/zwrot kosztów?

Napisz do mnie- to nic nie kosztuje, a może dojdziemy do porozumienia. Fotografia jest moją pasją, więc świetnie rozumiem i dogaduję się z osobami o podobnym podejściu do tego, co robią. Jeśli zajmujesz się czymś ciekawym i wartościowym- być może uda mi się też zainteresować tym media.

Czy mogę użyć/opublikować jedno z Twoich zdjęć?

Zależy. W większości przypadków, gdy zdjęcie ma być wykorzystane do użytku niekomercyjnego- nie mam nic przeciwko. Pod warunkiem, że pod zdjęciem znajdzie się działający link do źródła czyli strony www.fototeo.pl lub w przypadku facebooka- link do mojego profilu ( www.facebook.com/fototeoPL ) . W przypadku użytku komercyjnego- udzielam płatnych licencji na wykorzystanie. W razie chęci wykorzystania zdjęcia (zarówno niekomercyjnego lub komercyjnego)- KONIECZNIE proszę o kontakt. Zanim skorzystasz ze zdjęcia do celów komercyjnych masz obowiązek zapoznania się z warunkami korzystania ze zdjęć. Są one dostępne tutaj. Nieautoryzowanymi przypadkami komercyjnego wykorzystania zdjęć mojego autorstwa zajmuje się zaprzyjaźniona kancelaria prawna ;).

Czy zrobisz zdjęcia taniej niż szwagier swoją nową komórką?

Niestety lub na szczęście nie- szwagier zawsze jest cenowo bezkonkurencyjny.

Fotografia ślubna

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania celebracji liturgicznych w obiektach sakralnych?

Tak. Posiadam pisemne upoważnienie wydane przez Komisję ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej ważne na terenie całego kraju, a upoważniające mnie do wykonywania czynności fotografowania i kamerowania w trakcie celebracji liturgicznych i wewnątrz obiektów kultu. Każdy fotograf zawodowy zajmujący się fotografowaniem ślubów powinien je posiadać. Ostateczna decyzja należy jednak do gospodarza parafii, w której odbywa się uroczystość- dlatego fotograf tuż przed ślubem powinien porozmawiać z księdzem udzielającym ślubu i ustalić szczegóły.

Ile zdjęć z naszego wesela otrzymamy?

Ilość wykonanych zdjęć zależy od wielu czynników- liczby gości, czasu trwania wesela, wydarzeń towarzyszących. Moje minimum to 400 zdjęć w formie cyfrowej, jednak najczęściej jest ich znacznie więcej (bywa, że ponad 1000). Z reguły jednak nie sprawdza się powiedzenie, że im więcej tym lepiej- oglądanie w gronie rodzinnym zbyt dużej ilości pamiątkowych zdjęć może łatwo stać się katorgą.
W ramach usługi wykonuję też obróbkę wybranych zdjęć pod kątem wydruku i publikacji na portalach społecznościowych.

Czy trzeba płacić zadatek i dlaczego?

Zadatek obok umowy jest preferowanym sposobem zabezpieczenia interesów klienta i fotografa. Skłania on klienta do przemyślanych decyzji i nie blokowania tego samego terminu u kilku fotografów naraz., tym bardziej, gdy jest kilku potencjalnych klientów zainteresowanych tym samym terminem. Z drugiej strony w razie nieprzewidywalnych sytuacji (np. wypadek) czuję się jest zobligowany do zapewnienia zastępstwa w takiej samej cenie oraz podobnej jakości usługi. Tego ostatniego nie zapewni fotograf – amator pracujący za 1/3 stawki.

Kiedy sesja plenerowa?

Zdania są podzielone. Osobiście preferuję przeznaczenie innego terminu niż weselny na sesję plenerową- kilku godzin w tygodniu lub w niedzielę po weselu. Dlaczego? Luźniejsza, spokojniejsza atmosfera, brak presji czasowej i telefonów od zniecierpliwionych gości czekających na młodą parę na sali oraz możliwość udania się w odleglejszy plener. Minusy takiego rozwiązania? W zasadzie jeden- fryzura i makijaż panny młodej, a sporadycznie nieco przybrudzona suknia ślubna.

Zapraszam również do przeczytania poradnika dot. wyboru fotografa ślubnego: poradnik

Fotografia biznesowa

Czy wykonujesz zdjęcia produktów (packshoty)?

Oczywiście. Posiadam namiot bezcieniowy oraz tła 2m*3,6 m wraz z zestawem oświetleniowym. Istnieje też możliwość wykonania zdjęć produktów i osób na zielonym tle (green screen), co znacznie ułatwia tworzenie fotomontaży z podłożonym tłem. Zdjęcia naprawdę dużych produktów wykonuję wyłącznie u klienta.

Jak wykonywać zdjęcia produktów?

Najlepszym wyjściem jest użycie białego lub ciemnego tła oraz lamp z dyfuzorami. Dają one możliwość uzyskania miękkiego światła i dużej plastyki zdjęć.

Zakup fotografii

Podoba mi się lub jest mi potrzebne jedno ze zdjęć, które zrobiłeś. Jak mogę je dostać?

Większość zdjęć można zakupić za niewielką cenę. Na część fotografii udzielam także licencji na wykorzystanie komercyjne. Wystawiam faktury.

Otrzymałem za darmo zdjęcie w niedużej rozdzielczości, ze znakiem wodnym. Możesz mi przesłać zdjęcie w pełnej rozdzielczości i bez znaku?

Oczywiście, na tym polega część mojej pracy- wykonywanie i sprzedaż zdjęć. Napisz do mnie na ilu i jakich zdjęciach Ci zależy. Koszt zależy od ilości i od ilości pracy poświęconej na obróbkę, wysłanie i znalezienie konkretnego zdjęcia.

Dawno temu wykonałeś zdjęcia, które mnie interesują. Masz je jeszcze?

Większość zdjęć archiwizuję. Jest całkiem prawdopodobne, że jeszcze je posiadam.

Czy możesz mi przesłać wszystkie zdjęcia z wydarzenia xyz?

Na większości eventów wykonuję setki, a nawet tysiące zdjęć. Udostępniam spełniające pewne normy jakości, w ilościach adekwatnych do zamówienia. Nigdy nie obrabiam wszystkich, chyba że klient sobie tego życzy i za to płaci. Jeżeli jesteś zainteresowany całością materiału- z chęcią prześlę Ci kosztorys.

Autor: Piotr Bieniecki

Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150