Fotografia Bielska-Białej. Część 6: Dworzec kolejowy
Wjeżdżając do centrum Bielska-Białej od strony Katowic trudno przeoczyć wybudowany w 1890 roku dworzec. W czasach jego powstania miejsce to stanowiło granice miasta.
Poprzedni wpis z fotografiami Bielska-Białej można znaleźć tutaj: zdjęcia zimowego Bielska-Białej. Czas więc kontynuować serię. Wiele zdjęć na bieżąco wrzucam na swój Instagram i Facebooka, ale na pewno znajdziecie tutaj trochę wcześniej niepublikowanych.
Niegdyś były to peryferia, dzisiaj lokalizacja dworca Bielsko-Biała Główna mieści się jeszcze w centrum miasta. Powstał jako jedna ze stacji austriackiej Kolei Północnej, której główna nić łączyła Wiedeń z Krakowem.
Bielski dworzec od 1994 znajduje się w rejestrze zabytków, wkrótce po tym został poddany modernizacji. Jego remont zakończył się w 2001 roku. Większość pomieszczeń pełni funkcje kolejowe. Jednak w podłużnym budynku mieszczą się też apteka, poczta, a także lokale gastronomiczne.
Wiele tras kolejowych (w szczególności przebiegających z północy na południe kraju) ma swoje zakończenie w Bielsku-Białej. Lokalnie największa część połączeń odbywa się z Katowicami, część składów z Katowic przejeżdża dalej na południe, do Żywca. Od kilku lat komunikacja kolejowa z Cieszynem nie istnieje, bezpośrednie połączenie z Krakowem praktycznie też nie.
Wnętrze dworca zdobią polichromie, wzorowane na antyczne. Zostały wykonane przez austriackich artystów wraz z budową dworca.
Dworzec znajduje się przy ruchliwej ulicy Warszawskiej, niemal na przeciwko ulokowany jest dworzec autobusowy. Pomiędzy nimi komunikację pieszą zapewnia kładka, nieprzystosowana jednak dla osób niepełnosprawnych. Miasto Bielsko-Biała w 2021 roku zleciło wykonanie projektu, dzięki któremu w okolicy dworca powstać ma centrum przesiadkowe mające zintegrować komunikację kolejową, autobusową i samochodową. Dostępny ma być też duży parking park&ride.
Bielskie bułki z pieczarkami od czasów PRL zyskały w Polsce dużą sławę i wiele osób wspomina je myśląc o swoim ówczesnym pobycie w mieście. Słynny fast food nadal funkcjonuje koło dworca i nadal serwuje swoje specjały. Budka niedawno została „odświeżona” (zdjęcie przedstawia stan na 2019 rok)
Wszystkie zdjęcia są autorstwa Piotra Bienieckiego. Wykorzystanie komercyjne, przez instytucje i firmy dozwolone po uprzednim kontakcie i zakupie licencji. Wykorzystanie niekomercyjne przez osoby prywatne dozwolone na licencji Creative Commons BY-SA-NC 4.0: szczegółowe warunki wykorzystania zdjęć
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150