Fotografia Bielska-Białej. Część 3: zdjęcia z drona
Zdarzało mi się już wykonywać zdjęcia z powietrza. Jednak dopiero niedawny zakup drona dał mi możliwość nieskrępowanego kosztami fotografowania widoków z perspektywy lotu ptaka. Zdjęcia krajobrazów z drona stanowią temat sam w sobie, ale nietypowa perspektywa jest też sposobem na urozmaicenie reportażu czy zdjęć nieruchomości. Tym razem zapraszam do podziwiania mojego rodzinnego miasta: Bielska-Białej.
Wycieczkę warto chyba zacząć od historycznego serca Bielska-Białej czyli Rynku. Zamek Sułkowski, znajdujący się obok niego Rynek wraz z górującą obok nich katedrą św. Mikołaja są najbardziej charakterystycznymi punktami miasta. Niegdyś zaniedbane stają się centrum życia społecznego. Szczególnie młodych osób.
Niedaleko Rynku mieści się plac Marcina Lutra, zwany „Bielskim Syjonem”. Dawna dzielnica ewangelicka znajduje się w samym centrum, jednak trochę na poboczu od głównych szlaków. Dlatego nawet wielu bielszczan nie wie o tym efektownym zakątku.
Handlowym centrum miasta jest jednak Galeria Sfera. Znajduje się tuż obok granicy Bielska i Białej.
Jeszcze dwadzieścia lat temu główną arterią handlową była ulica 11 listopada. Dzisiaj, podobnie jak większość dawnych ulic handlowych w centrach polskich miast, walczy o przeżycie.
Bielsko-Biała powstało z połączenia dwóch miast: Bielska i Białej i posiada aż trzy historyczne „rynki”. Obok tego na starym mieście w Bielsku, kolejny znajdował się w miejscu obecnego Placu Wojska Polskiego.
Plac Ratuszowy to centrum administracyjne miasta. Mieści się tutaj większość miejskich urzędów. Za Ratuszem znajduje się nieco zaniedbany park. Dopiero wkrótce wybiorę się tutaj fotografować z powietrza. Na zdjęciach poniżej Ratusz w kolorowej iluminacji z okazji awansu zespołu TS Podbeskidzkie do ekstraklasy.
Kolejny historyczny rynek mieścił się w miejscu obecnego placu Wolności. Zwraca uwagę gmach Hotelu pod Orłem.
Najbardziej znanym kościołem w Białej jest późnogotycki Kościół Opatrzności Bożej. Niedawno wyremontowano plac. Obok (widoczna na zdjęciu poniżej) znajduje się remontowana Manufaktura Grossa. Te i kilka innych inwestycji dają szanse, że nieco zaniedbane śródmieście Białej nabierze życia.
Przeskakujemy w nieco inne rejony, a dokładnie w okolice wjazdy do Bielska-Białej. Od strony Katowic natkniemy się wcześniej na szereg centrów handlowych, jednak rzeczywiste centrum zaczyna się w okolicach dworca PKP i autobusowego. O ile autobusowy nie jest fotogeniczny i niedługo będzie prawdopodobnie przebudowywany, to kolejowy, powstały pod koniec XIX wieku, robi wrażenie , szczególnie z bliska i w środku. Charakterystyczną budowlą przy wjeździe do Bielska-Białej jest też kładka dla pieszych między obydwoma dworcami przecinająca też całe torowisko.
Na koniec zostawiam kilka luźniejszych zdjęć z powietrza robionych peryferyjnym dzielnicom i obiektom.
Straconka to mieszkalno-rekreacyjna dzielnica położona we wschodniej części Bielska-Białej, u stóp gór.
Nad Straconką góruje pasmo górskie z przełęczą Przegibek, przez którą można dostać się do Międzybrodzia. Niestety, aby z Przegibka zobaczyć miasto, trzeba się wznieść trochę ponad zbocza.
Lipnik leży na peryferiach, ale jest jedną z najstarszych historycznie dzielnic Bielska-Białej.
Dolina Krzywej to słabo zagospodarowana część Lipnika, ponad sto metrów sponad niej widać miasto. Na zdjęciu poniżej m.in. elektrociepłownię, Stadion Miejski oraz komendę miejską policji.
Historyczny Basen Panorama niedługo doczeka się modernizacji. Zbudowany tuż przed II Wojną Światową zyskał swoją nazwę od widoków na Beskidy, który się z niego rozpościerał. Dzisiaj aby je docenić trzeba wznieść się ponad wyrośnięte wokół kąpieliska drzewa.
Infrastruktura drogowa potrafi robić wrażenie, szczególnie widziana ze znacznej wysokości.
Zdjęcie poniżej to słynny na całą Polskę „zakręt idiotów”. Ten fragment drogi S1 ma 90 stopni. W ciągu kilku lat miały tu miejsce setki wypadków i kolizji drogowych spowodowanych nadmierną prędkością. Większość niegroźnych, ale zakręt pochłonął też kilka ofiar śmiertelnych. Źle wyprofilowany zakręt jest prowizoryczny, w przyszłości ma się tu znaleźć skrzyżowanie dróg szybkiego ruchu. Do tego czasu nie ma pomysłu jak skłonić kierowców do powolniejszej jazdy.
Największe rondo w mieście: „Hulanka” stanowi fragment obwodnicy zachodniej. Dwupoziomowe i dość efektowne wizualnie.
Sławna „Gierkówka” ciągnąca się od Bielska-Białej przez Śląsk aż do Warszawy. Na zdjęciu jej skrzyżowanie z drogą ekspresową Cieszyn- Żywiec.
Ciąg dalszy nastąpi :))
Wszystkie zdjęcia są autorstwa Piotra Bienieckiego. Wykorzystanie komercyjne, przez instytucje i firmy dozwolone po uprzednim kontakcie i zakupie licencji. Wykorzystanie niekomercyjne przez osoby prywatne dozwolone na licencji Creative Commons BY-SA-NC 4.0: szczegółowe warunki wykorzystania zdjęć
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150
Pingback: Fotografia Bielska-Białej. Część 4: z lotu ptaka | Fototeo: fotograf na każdą okazję. Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska