Jak wybrać kartę pamięci?
Karty pamięci, to niezbędny dla współczesnego fotografa nośnik danych. Pozwalają na zapisywanie zdjęć i klipów wideo wykonanych podczas sesji. Najpopularniejsze karty wykorzystywane w aparatach to karty SD/SDHC/SDXC, a w bardziej zaawansowanych lustrzankach karty CF.
Rodzaje kart pamięci.
Pierwszą dostępną na rynku kartą, była karta CF czyli Compact Flash. Standard ten został opracowany przez firmę SanDisk w 1994 roku. Karty CF są duże, ich rozmiar to 42,8 × 36,4 mm a grubość to 5 mm (typ I) lub 3,3 mm (typ II). Charakteryzują się standardowym złączem ATA, stosowanym dawniej do podłączenia dysków twardych w komputerach. Karty te są większe i solidniej wykonane, trudniej je też zgubić. Aktualnie, ze względu na swój rozmiar, są stosowane głównie w aparatach o większych rozmiarach.
Karty SD (Secure Digital) – to jeden ze standardów kart pamięci. Został on opracowany w 2000 roku przez firmy Panasonic, Toshiba i SanDisk. Kart SD wyróżniają się niewielkim rozmiarem (24 x 32 x 2,1 mm) oraz niewielką masą (ok. 2 gramów). Większość z nich ma z boku przełącznik blokujący możliwość zapisu. Standardowe karty SD wychodzą powoli z użycia, ze względu na niewielką pojemność (do 2 GB) Występują również w mniejszej wersji miniSD, 21,5 x 20 x 1,4 mm oraz microSD, 15 x 11 x 1,0 mm.
Karty SDHC (Secure Digital High Capacity) to pojemniejsza wersja karty SD (od 4 do 32 GB). Występują również w rozmiarach miniSDHC i microSD. Charakteryzują się wyższym transferem danych niż karty SD. (Transfer danych to minimalna szybkość odczytu i zapisu czystej karty.) Urządzenia wyposażone w czytniki SDHC obsługują również karty SD, zależność ta nie działa w drugą stronę.
Z rodziny kart SD, najszybsze i najbardziej pojemne są karty SDXC (Secure Digital eXtended Capacity). Najmniejsza z tego rodzaju kart ma 32 GB pojemności, górna granica to 2 terrabajty (choć karty o takiej pojemności trudno jeszcze spotkać). Karty SD są wykorzystywane w większości aparatów kompaktowych i nieprofesjonalnych lustrzankach.
Jaką pojemność karty wybrać?
Karty pamięci różnią się między sobą przede wszystkim dwoma parametrami tj. prędkością zapisu i pojemnością. O ile ta pierwsza ważna jest przy bardziej zaawansowanym użytkowaniu aparatu, druga kluczowa jest dla każdego fotoamatora.
Najpopularniejsze, dostępne na rynku karty pamięci mieszczą 2, 4, 8, 16, 32 GB danych, zdarzają się też karty o pojemności 64 i 128 GB. Karty o większych pojemnościach trudnej znaleźć.
Należy pamiętać, że karta nie służy do przechowywania danych (od tego jest dysk komputera lub dysk zewnętrzny). Karta pamięci służy do zapisu zdjęć lub filmów podczas sesji i do zgrania ich na docelowy nośnik.
To, ile zmieścimy na niej zdjęć zależy od trzech parametrów:
-
trybu zapisu zdjęć ustawiony na aparacie (format JPG czy RAW),
-
rozdzielczości matrycy aparatu,
-
modelu aparatu.
Przyjmując, że chcemy zapisać zdjęcia o średniej rozdzielczość 10 megapikseli, ze standardowym zapisem i dobrą jakością w pliku JPG, na poszczególnych pojemnościach odpowiednio zmieścimy:
-
2 GB – 770 zdjęć;
-
4 GB – 1540 zdjęć;
-
8 GB – 3 080 zdjęć;
-
16 GB – 6160 zdjęć;
-
32 GB – 12320 zdjęć.
Dokładne dane na temat przeciętnej objętości plików, w zależności od trybu zapisu zdjęć ustawionego w aparacie, znajdują się w jego instrukcji obsługi. Liczba zdjęć, którą może wykonać aparat na karcie o określonej pojemności może się nieznacznie różnić, ponieważ każdy aparat przed zapisem kompresuje dane ze zdjęciami, przez co poszczególne fotografie będą miały różną (czasem nawet o kilkadziesiąt procent) objętość.
Liczba możliwych do zapisania zdjęć na karcie o danej pojemności zmniejsza się znacząco, gdy będą one rejestrowane w formacie RAW. Wtedy jedno zdjęcie może „ważyć” aż około 30 MB. Nawet jeśli nie używamy formatów RAW warto się zastanowić czy nie sięgniemy po niego w przyszłości, by poszerzyć możliwości korekty i obróbki zdjęć.
Większość współczesnych aparatów oferuje możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości full HD. Jedna minuta takiego filmu to 250-300 MB. Można przyjąć, że na kartach o poszczególnych pojemnościach zmieścimy odpowiednio:
-
2 GB – 20-45 minut filmu,
-
4 GB – 40-90 minut,
-
8 GB – 80-180 minut,
-
16 GB – 160-360 minut,
-
32 GB – 320-720 minut.
Biorąc pod uwagę komfort i kulturę pracy, zdecydowanie lepiej pracować mając kilka mniej pojemnych kart. W przypadku zgubienia czy awarii technicznej przepadnie mniej danych.
Warto też pamiętać, że producenci kart pamięci uciekają się do pewnego zabiegu. Podają oni pojemność kart średnio o 7% wyższą niż jest ona w rzeczywistości. Wynika to z przyjęcia błędnego rachunku 1 gigabajt = 1 000 megabajtów = 1 000 000 kilobajtów = 1 000 000 000 bajtów. Tymczasem przelicznik ten nie jest dziesiętny, lecz dwójkowy i zgodnie z nim 1 gigabajt to 1024 megabajty, 1 048 576 kilobajtów. Dlatego też karta o deklarowanej przez producenta pojemności 2 GB w rzeczywistości ma ich 1,94.
Podsumowując: wybierając pojemność karty pamięci należy rozważyć jakie będzie miała ona zastosowanie. Do aparatów kompaktowych ze średniej półki, którymi będą wykonywane jedynie zdjęcia w formacie JPG, wystarczą karty o mniejszej pojemności. Do nieprofesjonalnych i zaawansowanych lustrzanek, zwłaszcza, gdy będą wykonywać zdjęcia w formacie RAW, odpowiedniejsze będą karty o większych pojemnościach. To samo w przypadku, gdy będziemy kręcić filmy, praktyczniejsze będą karty o większych pojemnościach.
Szeroki wybór kart pamięci znajdziesz na: http://fripers.pl/c/karty-pamieci/
Artykuł sponsorowany
Pingback: Jaki aparat fotograficzny wybrać? Poradnik dla początkujących. | Fototeo: fotograf na każdą okazję. Bielsko-Biała, Śląsk, Małopolska