Żywiecki Park Etnograficzny
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu (Etnopark) powstał w 2012 roku. Na sześciohektarowym obszarze swoje miejsce znalazło kilkanaście drewnianych budynków z terenu Beskidu Żywieckiego.
Chata zielarki, szkoła z początku XX wieku, spichlerz, zabytkowa apteka, kuźnia. Wraz z chłopskimi domami i budynkami gospodarczymi udało się tutaj odwzorować zabudowę historycznej góralskiej wsi.
W większości budynków znajdują się wystawy złożone z mebli i wyposażenia przedstawiające codzienne życie górali sprzed lat, warunki w jakich żyli oraz miejsca ich pracy. Każde wnętrze jest fotografią z życia mieszkańców Żywiecczyzny tamtych lat.
Etnopark w Ślemieniu jest najmłodszym skansenem w Polsce, a plany jego rozbudowy zapowiadają przeniesienie kolejnych drewnianych obiektów, m.in. żydowskiego domu modlitewnego, kościoła i tartaku. W sezonie regularnie organizowane są imprezy plenerowe, specjalne ekspozycje i wystawy, nocne zwiedzania, jarmarki, warsztaty i imprezy dla dzieci. Kalendarium można znaleźć na stronie Żywieckiego Parku Etnograficznego .
Możliwe jest zwiedzanie indywidualne i z przewodnikiem w terminach od kwietnia do października. Poza sezonem, po wcześniejszym umówieniu się, w grupach zorganizowanych
Warunki korzystania z fotografii zawartych na stronie www.fototeo.pl
Autor: Piotr Bieniecki
Uwielbiam fotografię! Połączenie pasji z pracą zawodową zaowocowało założeniem firmy i marki Fototeo.pl. Zlecenia wykonuję w całym kraju i poza nim, jednak prace i projekty fotograficzne realizuję głównie na terenie Śląska i Małopolski. Zakres zrealizowanych prac jest szeroki, a grono doświadczonych współpracowników pozwala na podejmowanie się nawet najbardziej nietypowych zadań. Zapraszam do kontaktu: biuro@fototeo.pl, tel: 509238150